Translate

Staff Directory

Search for a staff member

Administration

Matthew Pedersen

Matthew Pedersen

PRINCIPAL
Diane Fitzpatrick

Diane Fitzpatrick

ASSISTANT PRINCIPAL
Tina Myers

Tina Myers

ASSISTANT PRINCIPAL
David Westhora

David Westhora

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Angela Bennett

Angela Bennett

ACCOUNTING ASSISTANT I
Arvira Collins

Arvira Collins

OFFICE ASSISTANT IV
Laurie Grant

Laurie Grant

REGISTRAR
Diane Jordan

Diane Jordan

OFFICE ASSISTANT II
Shinta Mohamad

Shinta Mohamad

ACCOUNTING ASSISTANT III
Lisa Rank

Lisa Rank

REGISTRAR
Mary Walker

Mary Walker

OFFICE ASSISTANT II
Megan Wanless

Megan Wanless

OFFICE ASSISTANT II, SECRETARY II

Student Services

Cherise Arthur

Cherise Arthur

CAMPUS SUPERVISOR
Matthew Bailie

Matthew Bailie

ACADEMY LEARNING CENTER
Patrick Baker

Patrick Baker

COUNSELOR
Nicole Barish

Nicole Barish

SPEECH PATHOLOGIST
Jacob Begansky

Jacob Begansky

PSYCHOLOGIST
William Blakey

William Blakey

PSYCHOLOGIST
Janelle Brandt

Janelle Brandt

RESOURCE ROOM TEACHER
Amanda Budhi

Amanda Budhi

COUNSELOR
Cindy Cuellar

Cindy Cuellar

SPEECH PATHOLOGIST
Linda Dean

Linda Dean

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Lisa Fischer

Lisa Fischer

RESOURCE ROOM TEACHER
Jon Fresh

Jon Fresh

BEHAVIOR LEARNING CENTER
Catherine Gay

Catherine Gay

SPECIAL EDUCATION WORK EXPERIENCE TEACHER
Yvonne Harris Pearson

Yvonne Harris Pearson

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Michelle Hart

Michelle Hart

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Kathryn Jendrzejewski

Kathryn Jendrzejewski

RESOURCE ROOM TEACHER
Michael Jensen

Michael Jensen

CAMPUS SUPERVISOR
Natalie Labossiere

Natalie Labossiere

MANAGEMENT SUPPORT
Heather Murphy

Heather Murphy

RESOURCE ROOM TEACHER
Hope Pearson

Hope Pearson

COUNSELOR
Jill Perry

Jill Perry

CAMPUS SUPERVISOR
Brenda Renning

Brenda Renning

TECHNOLOGY SUPPORT SPECIALIST I
Clarence Roberts

Clarence Roberts

CAMPUS SUPERVISOR
Forrest Rosser

Forrest Rosser

COUNSELOR
Timothy Shaw

Timothy Shaw

COUNSELOR
Tanya Stremme

Tanya Stremme

COUNSELOR
Pamela Theurer

Pamela Theurer

ACADEMY LEARNING CENTER, RESOURCE ROOM TEACHER
Corinna Tricarico

Corinna Tricarico

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Ann Voorhees

Ann Voorhees

COLLEGE & CAREER SPECIALIST
Megan Wright

Megan Wright

COUNSELOR

Teachers

1 2 > showing 1 - 100 of 104 constituents
Ahmed Al Zubidi

Ahmed Al Zubidi

BILINGUAL FACILITATOR I
Steve Antich

Steve Antich

SCIENCE BIOLOGY
Matthew Bailie

Matthew Bailie

ACADEMY LEARNING CENTER
Heather Baldwin

Heather Baldwin

CTE BUSINESS MANAGEMENT
Nicole Barish

Nicole Barish

SPEECH PATHOLOGIST
Joshua Belleque

Joshua Belleque

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Kenneth Bischoff

Kenneth Bischoff

ART, SECONDARY TEACHER
Richard Bortnick

Richard Bortnick

SOCIAL STUDIES
Lisa Bosworth

Lisa Bosworth

ESL TEACHER
Janelle Brandt

Janelle Brandt

RESOURCE ROOM TEACHER
Thomas Brown

Thomas Brown

MATH TEACHER
Conrad Buck

Conrad Buck

MATH TEACHER
Bruce Burkhartsmeier

Bruce Burkhartsmeier

LANGUAGE ARTS
Kristin Buys

Kristin Buys

MATH TEACHER
Sherah Campbell

Sherah Campbell

PE/HEALTH, SECONDARY TEACHER
Alexander Canessa

Alexander Canessa

SOCIAL STUDIES
Jessica Collyer

Jessica Collyer

Accel Alg/Geo/Stats III, Funct Analys/Trig, Alg/Geo/Stats I, Career Ed
Cindy Cuellar

Cindy Cuellar

SPEECH PATHOLOGIST
Maria De Hoyos Guajardo

Maria De Hoyos Guajardo

MATH TEACHER
Linda Dean

Linda Dean

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Michael Delaney

Michael Delaney

HEALTH
Lacey Demcak

Lacey Demcak

CTE EARLY CHILDHOOD, CTE CULINARY ARTS
Eric Eldien

Eric Eldien

MATH TEACHER
Jenne Elston Khorvash

Jenne Elston Khorvash

MATH TEACHER
Kara Ferris

Kara Ferris

SOCIAL STUDIES, ADVANCED PROGRAM COORDINATOR
Lisa Fischer

Lisa Fischer

RESOURCE ROOM TEACHER
Christopher Ford

Christopher Ford

LANGUAGE ARTS
Jon Fresh

Jon Fresh

BEHAVIOR LEARNING CENTER
Luke Fritz

Luke Fritz

SOCIAL STUDIES, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Catherine Gay

Catherine Gay

SPECIAL EDUCATION WORK EXPERIENCE TEACHER
Michael Gifford

Michael Gifford

SOCIAL STUDIES
Audra Gilman

Audra Gilman

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Daebin Gilmore

Daebin Gilmore

HEALTH, PE/HEALTH
Douglas Goodwin

Douglas Goodwin

SCIENCE PHYSICAL, SCIENCE BIOLOGY
Kevin Grassman

Kevin Grassman

MATH TEACHER
Sarah Greywall

Sarah Greywall

LANGUAGE ARTS
Scott Guthrie

Scott Guthrie

CTE DIGITAL MEDIA
Lelainya Guzman

Lelainya Guzman

ART
Yvonne Harris Pearson

Yvonne Harris Pearson

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Michelle Hart

Michelle Hart

INDEPENDENT SKILLS CENTER
Ashlee Hayden

Ashlee Hayden

MATH TEACHER
Brandy Hess

Brandy Hess

CHEMISTRY TEACHER
Carolyn Hindman

Carolyn Hindman

DRAMA
Jonathan Hughes

Jonathan Hughes

ESL TEACHER, SOCIAL STUDIES
Kathryn Jendrzejewski

Kathryn Jendrzejewski

RESOURCE ROOM TEACHER
Ana Jimenez De Rojas

Ana Jimenez De Rojas

BILINGUAL FACILITATOR I
Patrick Johnson

Patrick Johnson

LANGUAGE ARTS
Furl Kamakaala

Furl Kamakaala

CTE DRAFTING DESIGN ENGINEERING
Katrina Karwowski

Katrina Karwowski

LANGUAGE ARTS
Jeehee Kim

Jeehee Kim

MATH TEACHER
Kyle Kinzler

Kyle Kinzler

SCIENCE BIOLOGY
Alex Lathrop

Alex Lathrop

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Becky Lee

Becky Lee

LANGUAGE ARTS
Taylor Lee-Rouille

Taylor Lee-Rouille

CHEMISTRY TEACHER
Thomas Lefor

Thomas Lefor

SOCIAL STUDIES
Jason Linnman

Jason Linnman

CTE MARKETING
Jeffrey Lockhart

Jeffrey Lockhart

SCIENCE PHYSICAL, SCIENCE BIOLOGY
Jessica Loomis

Jessica Loomis

LANGUAGE ARTS
John Lyman

John Lyman

SPANISH, SECONDARY TEACHER, SECONDARY TEACHER
Fabian Mak

Fabian Mak

SCIENCE PHYSICAL
Jackie Mak

Jackie Mak

LANGUAGE ARTS
Rebecca Martin

Rebecca Martin

SCIENCE BIOLOGY
Stephanie Menzia

Stephanie Menzia

SCIENCE BIOLOGY
Maureen Merritt

Maureen Merritt

ART
Brian Mikos

Brian Mikos

CTE MARKETING
Tamara Mosnot

Tamara Mosnot

FRENCH, CTE EARLY CHILDHOOD
Heather Murphy

Heather Murphy

RESOURCE ROOM TEACHER
Lauren Neal-Mannenbach

Lauren Neal-Mannenbach

CHEMISTRY TEACHER
Elizabeth Neely

Elizabeth Neely

LANGUAGE ARTS
Steinar Neidig

Steinar Neidig

SOCIAL STUDIES
Clare Oderman

Clare Oderman

LANGUAGE ARTS, SOCIAL STUDIES
Derek Oldham

Derek Oldham

SOCIAL STUDIES
Adam Oyster-Sands

Adam Oyster-Sands

LANGUAGE ARTS
Annarose Pandey

Annarose Pandey

SOCIAL STUDIES
Cohen Perry

Cohen Perry

LANGUAGE ARTS
James Powers

James Powers

CHEMISTRY TEACHER
Benjamin Prange

Benjamin Prange

ACTIVITY COORDINATOR, SOCIAL STUDIES
Thomas Puterbaugh

Thomas Puterbaugh

LANGUAGE ARTS
Bobby Rathbone

Bobby Rathbone

BAND
Lindsay Ray

Lindsay Ray

MATH TEACHER
Alyssa Rife

Alyssa Rife

PE/HEALTH, SECONDARY TEACHER
John Santella

John Santella

SOCIAL STUDIES
Theresa Savoy

Theresa Savoy

Foods 1, Early Child/Family
Michelle Schaffner

Michelle Schaffner

MATH TEACHER
Christina Schulz

Christina Schulz

LANGUAGE ARTS, TEACHER ON SPECIAL ASSIGNMENT
Brian Squire

Brian Squire

ESL TEACHER
Megan Staropoli

Megan Staropoli

SECONDARY TEACHER, FRENCH
Sergio Tanasescu

Sergio Tanasescu

SOCIAL STUDIES
Marcia Taylor

Marcia Taylor

VOCAL MUSIC
Gregory Tensa

Gregory Tensa

MATH TEACHER, COMPUTER/SECONDARY
Nathaniel Thacker

Nathaniel Thacker

MATH TEACHER
Pamela Theurer

Pamela Theurer

ACADEMY LEARNING CENTER, RESOURCE ROOM TEACHER
Jessica Thorpe

Jessica Thorpe

SCIENCE PHYSICAL, CHEMISTRY TEACHER
Corinna Tricarico

Corinna Tricarico

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Madelyn Twain

Madelyn Twain

MATH TEACHER
Jessica Voodre

Jessica Voodre

SOCIAL STUDIES
Eric Walters

Eric Walters

SCIENCE PHYSICAL
David Wilkinson

David Wilkinson

LANGUAGE ARTS
Michael Wolf

Michael Wolf

LANGUAGE ARTS, SECONDARY TEACHER
Sarah Wong

Sarah Wong

CTE CULINARY ARTS

Para Educators

Charlene Compton

Charlene Compton

PARA EDUCATOR II
Diana Crawford

Diana Crawford

PARA EDUCATOR II
Jennifer Delaurenti

Jennifer Delaurenti

PARA EDUCATOR II
Pamela Ericson

Pamela Ericson

PARA EDUCATOR II
Mary Gray

Mary Gray

PARA EDUCATOR II
Sydney Hustler

Sydney Hustler

PARA EDUCATOR I
Madhavi Lukalapu

Madhavi Lukalapu

PARA EDUCATOR II
Kerry Mcgruer

Kerry Mcgruer

PARA EDUCATOR I
Poornima Nunna

Poornima Nunna

PARA EDUCATOR II
Byron Parnell

Byron Parnell

PARA EDUCATOR I
Karen Schmitt

Karen Schmitt

PARA EDUCATOR II
Michelle Silva

Michelle Silva

PARA EDUCATOR I
Wilma Totten

Wilma Totten

PARA EDUCATOR II
Barbara Weiss

Barbara Weiss

PARA EDUCATOR II
Melissa Wesner

Melissa Wesner

PARA EDUCATOR I
Makenna Wood

Makenna Wood

PARA EDUCATOR II

Early Childhood Care

Mandy Hatch

Mandy Hatch

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER

Athletics

Troy Christiansen

Troy Christiansen

ATHLETIC COORDINATOR
Tina Garcia

Tina Garcia

ATHLETIC TRAINER

Nutrition Services

Wendy Christian

Wendy Christian

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Kathryn Copp

Kathryn Copp

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Cynthia Cosio

Cynthia Cosio

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Susan Hlebechuk

Susan Hlebechuk

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Kim Kennedy

Kim Kennedy

NUTRITION SERVICES LEAD III
Lisa Mcculloch

Lisa Mcculloch

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Nicole Rupe

Nicole Rupe

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Wai Tam

Wai Tam

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Mai Tong

Mai Tong

NUTRITION SERVICES ASSISTANT I
Kelly Wise

Kelly Wise

NUTRITION SERVICES ASSISTANT II

Custodial

Jacob Adams

Jacob Adams

CUSTODIAN I
Jacob Anderson

Jacob Anderson

CUSTODIAN I
Paul Driscoll

Paul Driscoll

CUSTODIAL FOREMAN III
Joseph Mackaben

Joseph Mackaben

CUSTODIAN I
Eufemio Reyes Melgarejo

Eufemio Reyes Melgarejo

CUSTODIAN II
Julio Sanchez

Julio Sanchez

MAINTENANCE CUSTODIAN III