Translate

Contact Us

Westview High School

4200 NW 185th Avenue, Portland, OR 97229

Main Office (503) 356-3020

Attendance Office (503) 356-3021

Due to the ever increasing issue of cyber-attacks we are no longer listing staff or teacher emails on our website. Please use your ParentVue or StudentVue account to contact teachers. For general information or inquiries you may call us or use the Contact Us button above.

Search for a staff member

Administration

Matthew Pedersen

Matthew Pedersen

PRINCIPAL/HIGH
Diane Fitzpatrick

Diane Fitzpatrick

ASSISTANT PRINCIPAL
Tina Myers

Tina Myers

ASSISTANT PRINCIPAL
David Westhora

David Westhora

ASSISTANT PRINCIPAL

Office Support

Nancy Brewer

Nancy Brewer

OFFICE ASSISTANT IV
Laurie Grant

Laurie Grant

REGISTRARS
Diane Jordan

Diane Jordan

OFFICE ASST II
Kimberly Masukawa

Kimberly Masukawa

ACCOUNT ASST I
Shinta Mohamad

Shinta Mohamad

ACCOUNT ASST III
Mary Walker

Mary Walker

OFFICE ASST II
Megan Wanless

Megan Wanless

OFFICE ASST II, SECRETARY II
Connie Williams

Connie Williams

REGISTRARS

Student Services

Ahmed Al Zubidi

Ahmed Al Zubidi

BILINGUAL FACILITATOR I
Cherise Arthur

Cherise Arthur

CAMPUS SUPERVISOR
Matthew Bailie

Matthew Bailie

ACAD LEARN CNTR
Patrick Baker

Patrick Baker

COUNSELOR/HIGH
Nicole Barish

Nicole Barish

SPEECH PATHOLOGIST
Jacob Begansky

Jacob Begansky

PSYCHOLOGIST
William Blakey

William Blakey

PSYCHOLOGIST
Lisa Bosworth

Lisa Bosworth

ESL TCHR
Janelle Brandt

Janelle Brandt

RESOURCE ROOM TCHR
Amanda Budhi

Amanda Budhi

COUNSELOR/HIGH
Cindy Cuellar

Cindy Cuellar

SPEECH PATHOLOGIST
Linda Dean

Linda Dean

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Lisa Fischer

Lisa Fischer

RESOURCE ROOM TCHR
Jon Fresh

Jon Fresh

BEHAVIOR LRN CNTR
Catherine Gay

Catherine Gay

SPED WORK EXPERIENCE TEACHER
Yvonne Harris Pearson

Yvonne Harris Pearson

LIBRARY MEDIA ASSISTANT
Michelle Hart

Michelle Hart

INDEPENDENT SKILLS CNTR
Jonathan Hughes

Jonathan Hughes

ESL TCHR
Kathryn Jendrzejewski

Kathryn Jendrzejewski

RESOURCE ROOM TCHR
Michael Jensen

Michael Jensen

CAMPUS SUPERVISOR
Ana Jimenez De Rojas

Ana Jimenez De Rojas

BILINGUAL FACILITATOR I
Natalie Labossiere

Natalie Labossiere

MGMT SUPPORT/HIGH
Heather Murphy

Heather Murphy

RESOURCE ROOM TCHR
Hope Pearson

Hope Pearson

COUNSELOR/HIGH
Jill Perry

Jill Perry

CAMPUS SUPERVISOR
Brenda Renning

Brenda Renning

TECHNOLOGY SUPPORT SPEC I
Clarence Roberts

Clarence Roberts

CAMPUS SUPERVISOR
Forrest Rosser

Forrest Rosser

COUNSELOR/HIGH
Timothy Shaw

Timothy Shaw

COUNSELOR/HIGH
Brian Squire

Brian Squire

ESL TCHR
Tanya Stremme

Tanya Stremme

COUNSELOR/HIGH
Pamela Theurer

Pamela Theurer

ACAD LEARN CNTR, RESOURCE ROOM TCHR
Corinna Tricarico

Corinna Tricarico

SOCIAL COMMUNICATION CENTER
Ann Voorhees

Ann Voorhees

COLLEGE & CAREER SPECIALIST
Megan Wright

Megan Wright

COUNSELOR/HIGH

Core Classes

Steve Antich

Steve Antich

SCI-BIO
Joshua Belleque

Joshua Belleque

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Richard Bortnick

Richard Bortnick

SOCIAL STUDIES
Joy Bragg

Joy Bragg

MATH TEACHER, SECONDARY TEACHER
Thomas Brown

Thomas Brown

MATH TEACHER
Conrad Buck

Conrad Buck

MATH TEACHER
Bruce Burkhartsmeier

Bruce Burkhartsmeier

LANG ARTS
Kristin Buys

Kristin Buys

MATH TEACHER
Alexander Canessa

Alexander Canessa

SOCIAL STUDIES
Maria De Hoyos Guajardo

Maria De Hoyos Guajardo

MATH TEACHER
Michael Delaney

Michael Delaney

HEALTH
Eric Eldien

Eric Eldien

MATH TEACHER
Jenne Elston Khorvash

Jenne Elston Khorvash

MATH TEACHER
Kara Ferris

Kara Ferris

SOCIAL STUDIES, ADV PROG COORD
Christopher Ford

Christopher Ford

LANG ARTS
Luke Fritz

Luke Fritz

SOCIAL STUDIES, TCHR ON SPEC ASSIGN
Michael Gifford

Michael Gifford

SOCIAL STUDIES
Audra Gilman

Audra Gilman

SOCIAL STUDIES
Daebin Gilmore

Daebin Gilmore

HEALTH, PE/HEALTH
Douglas Goodwin

Douglas Goodwin

SCI-PHYSICAL, SCI-BIO
Kevin Grassman

Kevin Grassman

MATH TEACHER
Sarah Greywall

Sarah Greywall

LANG ARTS
Ashlee Hayden

Ashlee Hayden

MATH TEACHER
Brandy Hess

Brandy Hess

CHEMISTRY TEACHER
Patrick Johnson

Patrick Johnson

LANG ARTS
Katrina Karwowski

Katrina Karwowski

LANG ARTS
Jeehee Kim

Jeehee Kim

MATH TEACHER
Kyle Kinzler

Kyle Kinzler

SCI-BIO
Alex Lathrop

Alex Lathrop

LANG ARTS, SECONDARY TEACHER
Becky Lee

Becky Lee

LANG ARTS
Taylor Lee-Rouille

Taylor Lee-Rouille

CHEMISTRY TEACHER
Thomas Lefor

Thomas Lefor

SOCIAL STUDIES
Jeffrey Lockhart

Jeffrey Lockhart

SCI-PHYSICAL, SCI-BIO
Jessica Loomis

Jessica Loomis

LANG ARTS
Fabian Mak

Fabian Mak

SCI-PHYSICAL
Jackie Mak

Jackie Mak

LANG ARTS
Rebecca Martin

Rebecca Martin

SCI-BIO
Stephanie Menzia

Stephanie Menzia

SCI-BIO
Lauren Neal-Mannenbach

Lauren Neal-Mannenbach

CHEMISTRY TEACHER
Elizabeth Neely

Elizabeth Neely

LANG ARTS
Steinar Neidig

Steinar Neidig

SOCIAL STUDIES
Clare Oderman

Clare Oderman

LANG ARTS, SOCIAL STUDIES
Derek Oldham

Derek Oldham

SOCIAL STUDIES
Adam Oyster-Sands

Adam Oyster-Sands

LANG ARTS
Annarose Pandey

Annarose Pandey

SOCIAL STUDIES
Cohen Perry

Cohen Perry

LANG ARTS
James Powers

James Powers

CHEMISTRY TEACHER
Benjamin Prange

Benjamin Prange

ACTIVITY COORDINATOR, SOCIAL STUDIES
Thomas Puterbaugh

Thomas Puterbaugh

LANG ARTS
Lindsay Ray

Lindsay Ray

MATH TEACHER
John Santella

John Santella

SOCIAL STUDIES
Michelle Schaffner

Michelle Schaffner

MATH TEACHER
Christina Schulz

Christina Schulz

LANG ARTS, TCHR ON SPEC ASSIGN
Sergio Tanasescu

Sergio Tanasescu

SOCIAL STUDIES
Gregory Tensa

Gregory Tensa

MATH TEACHER, COMPUTER/SECONDARY
Nathaniel Thacker

Nathaniel Thacker

MATH TEACHER
Jessica Thorpe

Jessica Thorpe

SCI-PHYSICAL, CHEMISTRY TEACHER
Madelyn Twain

Madelyn Twain

MATH TEACHER
Jessica Voodre

Jessica Voodre

SOCIAL STUDIES
Eric Walters

Eric Walters

SCI-PHYSICAL
David Wilkinson

David Wilkinson

LANG ARTS
Michael Wolf

Michael Wolf

LANG ARTS, SECONDARY TEACHER
Paul Wu

Paul Wu

LANG ARTS
Joshua Yoder

Joshua Yoder

SOCIAL STUDIES
Elle Youngblood

Elle Youngblood

SOCIAL STUDIES

Other Classes

Jeanette Armentano

Jeanette Armentano

PE
Ryan Atkinson

Ryan Atkinson

PE
Heather Baldwin

Heather Baldwin

CTE BUSINESS MANAGEMENT
Brian Bangerter

Brian Bangerter

JAPANESE
Joshua Belleque

Joshua Belleque

SOCIAL STUDIES, SECONDARY TEACHER
Kenneth Bischoff

Kenneth Bischoff

ART, SECONDARY TEACHER
Joy Bragg

Joy Bragg

MATH TEACHER, SECONDARY TEACHER
Sherah Campbell

Sherah Campbell

PE/HEALTH, SECONDARY TEACHER
Lacey Demcak

Lacey Demcak

CTE CULINARY ARTS, CTE EARLY CHILDHOOD
Albert Dexter

Albert Dexter

PE
Kara Ferris

Kara Ferris

SOCIAL STUDIES, ADV PROG COORD
Scott Guthrie

Scott Guthrie

CTE DIGITAL MEDIA
Hans Hickerson

Hans Hickerson

FRENCH, FRENCH
Furl Kamakaala

Furl Kamakaala

CTE DRAFTING DESIGN ENG.
Jason Linnman

Jason Linnman

CTE MARKETING
John Lyman

John Lyman

SPANISH, SECONDARY TEACHER, SECONDARY TEACHER
Claudia Mcclellan

Claudia Mcclellan

SPANISH
Ronda Mckenzie

Ronda Mckenzie

PE/HEALTH
Brian Mikos

Brian Mikos

CTE MARKETING
Tamara Mosnot

Tamara Mosnot

FRENCH, CTE EARLY CHILDHOOD
Tatiana Nochevnaya

Tatiana Nochevnaya

CTE EARLY CHILDHOOD
Samuel Pocklington

Samuel Pocklington

PE/HEALTH
Benjamin Prange

Benjamin Prange

ACTIVITY COORDINATOR, SOCIAL STUDIES
Bobby Rathbone

Bobby Rathbone

BAND
Alyssa Rife

Alyssa Rife

PE/HEALTH, SECONDARY TEACHER
Yuliana Rodarte

Yuliana Rodarte

SPANISH
Emily Ruggles

Emily Ruggles

SPANISH
Megan Staropoli

Megan Staropoli

FRENCH, SECONDARY TEACHER
Marcia Taylor

Marcia Taylor

VOCAL MUSIC
Christine Wasenmiller

Christine Wasenmiller

SPANISH
Hideki Watanabe

Hideki Watanabe

JAPANESE, COMPUTER/SECONDARY, COMPUTER/SECONDARY
Michelle Whitman

Michelle Whitman

SPANISH
Michael Wolf

Michael Wolf

LANG ARTS, SECONDARY TEACHER
Sarah Wong

Sarah Wong

CTE CULINARY ARTS
Derek Yoshikane

Derek Yoshikane

CTE ENGINEERING AND DESIGN, CTE DIGITAL MEDIA

Para Educators

Charlene Compton

Charlene Compton

PARA EDUCATOR II
Diana Crawford

Diana Crawford

PARA EDUCATOR II
Jennifer Delaurenti

Jennifer Delaurenti

PARA EDUCATOR II
Pamela Ericson

Pamela Ericson

PARA EDUCATOR II
Mary Gray

Mary Gray

PARA EDUCATOR II
Sydney Hustler

Sydney Hustler

PARA EDUCATOR I
Madhavi Lukalapu

Madhavi Lukalapu

PARA EDUCATOR II
Kerry Mcgruer

Kerry Mcgruer

PARA EDUCATOR I
Poornima Nunna

Poornima Nunna

PARA EDUCATOR II
Byron Parnell

Byron Parnell

PARA EDUCATOR I
Karen Schmitt

Karen Schmitt

PARA EDUCATOR II
Michelle Silva

Michelle Silva

PARA EDUCATOR I
Wilma Totten

Wilma Totten

PARA EDUCATOR II
Barbara Weiss

Barbara Weiss

PARA EDUCATOR II
Melissa Wesner

Melissa Wesner

PARA EDUCATOR I
Makenna Wood

Makenna Wood

PARA EDUCATOR II

Early Childhood Care

Mandy Hatch

Mandy Hatch

EARLY CHILDHOOD CARE PROVIDER

Athletics

Troy Christiansen

Troy Christiansen

ATHLETIC COORDINATOR
Tina Garcia

Tina Garcia

ATHLETIC TRAINER

Nutrition Services

Wendy Christian

Wendy Christian

NS ASSISTANT I
Kathryn Copp

Kathryn Copp

NS ASSISTANT I
Cynthia Cosio

Cynthia Cosio

NS ASSISTANT I
Susan Hlebechuk

Susan Hlebechuk

NS ASSISTANT I
Kim Kennedy

Kim Kennedy

NUTRITION LEAD III
Nicole Rupe

Nicole Rupe

NS ASSISTANT I
Wai Tam

Wai Tam

NS ASSISTANT I
Mai Tong

Mai Tong

NS ASSISTANT I
Kelly Wise

Kelly Wise

NS ASSISTANT II

Custodial

Jacob Adams

Jacob Adams

CUSTODIAN I
Jacob Anderson

Jacob Anderson

CUSTODIAN I
Jessica Courtney

Jessica Courtney

CUSTODIAN II
Paul Driscoll

Paul Driscoll

CUST FOREMAN III
Joseph Mackaben

Joseph Mackaben

CUSTODIAN I
Eufemio Reyes Melgarejo

Eufemio Reyes Melgarejo

CUSTODIAN II
Julio Sanchez

Julio Sanchez

MAINTENANCE CUSTODIAN III